טיפול רגשי- למי מיועד ואיך מתבצע?

January 10 2023doritr

טיפול רגשי הוא כל טיפול נפשי אשר עוסק בעולם הרגש, החל מטיפולים אלטרנטיביים וכלה בטיפולים פסיכותרפיים המתבצעים באמצעות אנשי מקצוע לרבות פסיכולוגיים קליניים, פסיכותרפיסטים, פסיכיאטרים ועוד. טיפול פסיכותרפי הוא טיפול המתבצע באמצעות שיחה והוא מכוון להתייחסות מוכללת אל העולם הנפשי של האדם ואל המשמעויות השונות אשר כרוכות בכך. טיפול באמצעות שיחה מזמן מרחב שבו מתקיימת מערכת יחסים ייחודית בין מטופל למטפל. מדובר על יחסים שטיבם מאוד חשוב לצורך הצלחת הטיפול.

הבסיס לטיפול רגשי פסיכותרפי

עולם הפסיכותרפיה הוא עולם המבקש לצלול את הנפש בכדי להבין את דפוסי ההתנהגות של מערכות היחסים של אדם עם הסובבים אותו וכן את הרקע הנפשי שממנו הוא מגיע. באמצעות טכניקות טיפול מגוונות וכן בהתאם לקשיים הרגשיים אשר מגלה המטופל, המטפל יוצר מרחב בטוח עבור שניהם, תוך שהוא שם דגש על אמון, על תחושת ביטחון, על הסודיות של הטיפול ועל הפגנת רגישות ואמפטיה לצרכים של המטופל. הגישה הטיפולים תהיה לרוב סובייקטיבית ובהתאם לכך הטיפול לא יהיה מבוסס על מתן ביקורת גלויה או שיפוטיות מהצד ל המטפל. בהתאם לכך טיפול רגשי מאפשר לחשוף בצורה הדרגתית את הקשיים הנפשיים של המטופל וכן את הרגשות המודחקים שהוא לא התמודד עימם או התקשה להתמודד עימם עד כה.

מתי יש צורך לפנות לטיפול רגשי?

פנייה לטיפול רגשי מתבצעת כאשר אדם לא חש טוב מבחינה נפשית. לא פעם האדם ירגיש שהוא לא מצוי על המסלול ובגין זאת התפקוד היומיומי שלו נפגע. כך לדוגמא: אדם שעבר משבר נפשי שקשור לאירוע חיים מכונן, הפרעות אכילה, טראומה, אובדן אישי, התקף חרדה שתוקף אותו מדי פעם בפעם ועוד. העולם הפסיכולוגי מורכב ומכיל אינספור של רבדים וכן תהליכים רגשיים עמוקים ועל כן, מדובר רק על חלק מהמקרים שבגינם יש צורך בטיפול רגשי. אם אדם סובל מדיכאון, קשיים בדימוי העצמי או בביטחון העצמי שלו, קשיי הסתגלות למסגרת, גירושין, תקשורת לקויה עם הסביבה, מחשבות טורדניות ועוד, הוא יכול להיעזר בטיפול רגשי.

טיפול רגשי למבוגרים- מה צריך לדעת?

טיפול רגשי CBT מרכז חיפה למבוגרים נועד בכדי להבין את האדם בצורה שלמה ולנסות לעמוד על הקשיים השונים אשר מפריעים לו בחייו, דרך החשיפה של הסיפור האישי שלו באופן תבניתי. המטפל ינסה להבין כיצד האדם עוצב בילדותו ובנערותו, מה הייתה מערכת היחסים שלו עם הוריו, כיצד הוא עיצב את האישיות שלו, כיצד הדבר בא לידי ביטוי כיום, מהם הכוחות הנפשיים והמשאבים הרגשיים אשר עומדים לרשותו כיום, האם ישנן נקודות חוזקה וחולשה באישיות שלו, כיצד הוא מתמודד עם קשיים רגשיים שונים ועוד. באמצעות כל הפרטים הללו המטפל יכול לעבור עם המטופל תהליך משמעותי ועמוק אשר יצמיח ממנו שינוי אמיתי שיישאר לאורך זמן.

חשוב לדעת כי כיום קיימים סוגים שונים של טיפולים רגשיים ועל כן חשוב מאוד שכל אדם יתאים לעצמו את הטיפול הרגשי המדויק ביותר עבורו, שיהיה יעיל ואיכותי.

Share: